کارتن نو یکی از ضروری‌ترین و مطمئن‌ترین تجهیزات برای حمل و انتقال وسایل منزل، اداره و فروشگاه است. استفاده از این نوع کارتن از جهات مختلفی دارای اهمیت است. زیرا علاوه بر حمل آسان وسایل از وارد آمدن آسیب به آن‌ها جلوگیری می‌کند. در ادامه به بررسی کامل این نوع کارتن و کاربردهای آن و همچنین مزایای استفاده از آن خواهیم پرداخت.

مهم‌ترین مسئله در انتخاب و خرید کارتن اسباب کشی

ساخت کارتن مخصوص اسباب کشی
ساخت کارتن نو مخصوص اسباب کشی

کارتن نو مخصوص اسباب کشی را در ابعاد و اندازه‌های مختلف تولید می‌کنند. بنابراین بسیار مهم است که کارتن انتخابی شما متناسب با سایز وسایل و اثاثیه مربوطه باشد. به این معنی که سایز کارتن نباید بیش از اندازه بزرگ و یا خیلی کوچک باشد.

زیرا در صورت بزرگ بودن کارتن خالی به نسبت وسیله مورد نظر، حین جابجایی وسیله در داخل کارتن به دیواره‌های آن برخورد خواهد کرد. در نتیجه باعث صدمه دیدن و یا شکستن آن می‌شود. همچنین در صورت کوچک بودن سایز کارتن چند لایه نسبت به وسیله، فشار مضاعفی به کارتن وارد می‌شود. در نتیجه کارتن اسباب کشی حین جابه جایی پاره و یا متلاشی می‌شود. به این ترتیب وسایل درون آن آسیب خواهد دید.

ویژگی‌های کارتن نو مخصوص حمل بارکارتن نو که برای حمل انواع اثاثیه مورد استفاده قرار می‌گیرد باید دارای ویژگی‌های بارزی باشد.

برخی از این ویژگی‌ها عبارتند از:

 • به کار رفتن چندین لایه در تولید آن
  مطمئنا کارتن چند لایه بهترین نوع کارتن حمل بار است که به دلیل به کارگیری چندین لایه مختلف در ساخت آن از استحکام بالایی برخوردار است. بنابراین در زمان خرید کارتن اسباب کشی باید کارتن را از لحاظ تعداد لایه مورد بررسی قرار داد.
 • وجود دستگیره
  یکی دیگر از ویژگی‌های یک کارتن اسباب کشی مناسب، وجود دستگیره در ساختار آن است. زیرا بدون دستگیره حمل این نوع کارتن دشوار است و به دلیل سنگین بودن افراد حمل کننده آن با مشکل جدی روبرو می‌شوند.
 • وجود برچسب
  وجود برچسب و قرار دادن آن بر روی کارتن حمل بار از اهمیت بالایی برخوردار است. به همین دلیل وجود آن یک ویژگی خاص کارتن چند لایه به شمار می‌آید. هدف از تعبیه برچسب بر روی کارتن نوشتن نوع وسیله‌ای است که در آن قرار داده شده است. این کار باعث می‌شود تا در زمان چیدن وسایل از آشفتگی و ریخت وپاش بیش از حد جلوگیری شود.
این مطلب هم جالب است بخوانید...
نکاتی مفید در مورد اسباب کشی

کاربردهای کارتن نو

کارتن نو
کارتن نو

کارتن نو به دلیل مقاومت و مرغوبیت بالا در موارد متعددی مورد استفاده قرار می‌گیرد. از انواع کارتن خالی برای بسته‌بندی و انتقال انواع وسیله از جمله وسایل آشپزخانه، کتاب، لباس، وسایل برقی، لوستر، تلویزیون و غیره استفاده می‌شود. همچنین از سایز‌های مختلف کارتن چند لایه می‌توان برای بسته‌بندی و نگهداری وسایل اضافه منزل، شرکت، اداره و یا فروشگاه استفاده کرد.

لازم به ذکر است که کارتن خالی دارای قابلیت تا کردن است. بنابراین بعد از اتمام پروسه جابه جایی می‌توان کارتن‌ها را تا کرده و بر روی هم قرار داد. به این ترتیب بدون اشغال کردن فضای زیاد می‌توان از آن‌ها برای استفاده‌های بعدی نگهداری کرد.

مزایای استفاده از کارتن نو برای جابه جایی

استفاده از کارتن نو مخصوص اسباب کشی مزایای بسیاری دارد. اولین مزیت این نوع کارتن آن است که به دلیل تازگی تمیز و عاری از هر گونه آلودگی می‌باشد. بنابراین وسایلی که در داخل این کارتن قرار داده می‌شوند کاملا تمیز خواهند ماند. مزیت دیگر کارتن خالی تازه استحکام بالای آن است.

زیرا به دلیل‌عدم استفاده کاملا سالم و بدون هر گونه پارگی و درز می‌باشد. در نتیجه وسایل قرار داده شده در آن از هر گونه گرد و غبار و آلودگی در امان خواهند بود. همچنین حمل وسایل با آن در نهایت امنیت و سلامت انجام می‌شود.

راه‌های بالا بردن استحکام کارتن نو

کارتن نو خود از استحکام بسیار بالایی برخوردار است. با این حال در شرایطی خاص لازم است نسبت به بالابردن مقاومت آن اقدام کرد. در صورتی که پروسه اسباب کشی طولانی مدت باشد و شما مجبور هستید برای مدتی وسایل را درون کارتن نگهداری کنید.

این مطلب هم جالب است بخوانید...
نکات مهم درباره خرید کارتن 5 لایه

همچنین از تمیز بودن فضای نگهداری کارتن حامل وسایل مطمئن نیستید. بهتر است پیش از بسته‌بندی وسایل از کیسه‌های پلاستیکی و در صورت در دسترس بودن از کیسه‌های حبابدار نرم در کف کارتن خالی استفاده کنید. به این ترتیب حتی در صورت قرار گیری کارتن در معرض رطوبت و باران، پلاستیک از نفوذ این عوامل به داخل کارتن جلوگیری می‌کند.

روش دیگر برای بالا بردن میزان استحکام کارتن نو مخصوص اسباب کشی قرار دادن پارچه یا چندین لایه روزنامه میان دیواره داخلی کارتن و وسایل درون آن است. به این ترتیب حتی در صورت وارد آمدن ضربه به کارتن صدمه کمتری متوجه وسایل می‌شود.

همچنین از برخورد وسایل درون کارتن حمل بار به دیواره‌های آن جلوگیری می‌شود. اقدام بعدی در زمینه مقاوم کردن هر چه بیشتر کارتن چند لایه چسب کاری کردن درزهای آن بعد از بسته‌بندی وسایل است. زیرا به این شیوه می‌توان از ورود گرد و غبار و حشرات به درون کارتن جلوگیری کرد.

انواع کارتن اسباب کشی

انواع کارتن های اسباب کشی
انواع کارتن های اسباب کشی

در زمان خرید کارتن اسباب کشی حتما با مدل‌های مختلف کارتن نو روبرو می‌شوید. معمولا این مدل‌ها شامل موارد ذیل می‌باشند.

 • کارتن پنج لایه
 • کارتن سه لایه
 • کارتن سایز کوچک
 • کارتن سایز متوسط
 • کارتن سایز بزرگ
 • کارتن سایز بسیار بزرگ

نکته مهم هنگام خرید کارتن اسباب کشی

لازم به ذکر است که هر کدام از انواع کارتن اسباب کشی مخصوص بسته‌بندی و حمل نوعی وسیله می‌باشد. به عنوان مثال از کارتن پنج لایه برای حمل وسایل نسبتا سنگین و گرانبها استفاده می‌شود. همچنین از کارتن سایز کوچک برای بسته‌بندی وسایل ریزی که احتمال مفقود شدن آن‌ها حین جابجایی وجود دارد استفاده می‌شود.

این مطلب هم جالب است بخوانید...
ویژگی‌های کارتن حمل بار کدامند؟

جمع‌بندی

به عنوان یک پیشنهاد ویژه به افرادی که قصد اسباب کشی دارند باید گفت که بهتر است از کارتن نو مخصوص این کار استفاده کنند. زیرا این نوع کارتن از قابلیت‌های بالایی در حفظ و نگهداری وسایل برخوردار است.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

14 − 2 =