کارتن مقاوم چه ویژگی هایی دارد؟

کارتن مقاوم

10 ویژگی شناخته شده ی کارتن مقاوم

همواره وقتی که محصولی مورد توجه قرار می‌گیرد و میزان مصرف آن افزایش می‌یابد می‌توان به این نتیجه رسید که ویژگی‌های خوب آن محصول باعث استفاده روز افزون از آن شده است. اگر که امروزه شاهد استفاده از کارتن مقاوم در بسیاری از صنایع می‌باشیم باید بگوییم که ویژگی‌های این محصول چنان گستره ای دارد که باعث شده است استفاده از آن نیز افزایش یابد. کارتن مقاوم همان طور که از نامش نیز پیداست کارتنی است که از لحاظ استحکام بسیار قوی بوده و می‌توان در موارد مختلفی حتی برای جابجایی وسایل سنگین نیز از آن استفاده کرد به همین علت کارتن‌هایی درخصوص کارتن اسباب کشی و بسته بندی و… در ابعاد و اندازه‌های مختلف تولید می‌شود.

البته توجه به این نکته نیز ضروری است که در موارد مختلف باید از انواع متفاوت این کارتن‌ها استفاده کرد و در واقع کارتن را متناسب با کالای مورد نظر انتخاب نمود. اگر بخواهیم در رابطه با ویژگی‌های کارتن مقاوم صحبت کنیم می توانید به موارد زیر اشاره ای داشته باشیم.

ویژگی شناخته شده ی کارتن مقاوم

تحمل فشار بالا

با توجه به این که در صنایع مختلفی از این محصول استفاده می‌شود طراحی آن به گونه ای است که بتواند در فشارهای بالا نیز مقاوم باشد و بتواند وزن محصول را تحمل نماید. در واقع این ویژگی تحول شگرفی را در حوزه بسته بندی به وجود آورده است.

انعطاف پذیری مناسب

با توجه به این که کارتن مقاوم را در اندازه‌ها و مدل‌های مختلف طراحی می‌کنند انعطاف پذیری بالایی را هم می‌توان برای آن در نظر گرفت.

 انواع طرح و رنگ مختلف

همان طور که گفته شد استفاده از این نوع کارتن‌ها در صنایع مختلفی رایج شده است و همین موضوع می طلبد که کارتن‌ها را در شکل‌ها و رنگ‌های مختلفی طراحی کرد که این موضوع را هم می‌توان از دیگر ویژگی‌های این نوع کارتن‌ها مطرح کرد.

این مطلب هم جالب است بخوانید...
آموزش اسباب کشی راحت قسمت دوم

 غیر سمی بودن

در تولید کارتن‌های مقاوم از هیچ گونه ماده سمی استفاده نمی‌شود و به همین دلیل آن را محصولی غیر سمی معرفی می‌کنند. در واقع این محصول هیچ گونه خطری برای سلامتی انسان ندارد. به طوری که در بسته بندی انواع مواد غذایی، آرایشی و بهداشتی نیز مورد استفاده قرار می‌گیرند.

قابلیت چاپ

کارتن مقاوم این ویژگی را دارد که به راحتی بتوان طرح، رنگ و نوشته ی مورد نظر را بر روی آن چاپ کرد. ماندگاری چاپ در این نوع کارتن‌ها بالا بوده و به راحتی می‌توان برای انواع تبلیغات و شناساندن برند از آن استفاده کرد.

 

کارتن خالی

قابلیت برش آسان

این نوع کارتن‌ها را می‌توان به راحتی به وسیله‌ی یک تیغه‌ی معمولی برش داد و این موضوع امکان طراحی کارتن‌ها در هر اندازه که تمایل دارید را در اختیار شما قرار خواهد داد.

حفظ انعطاف اولیه

در صورتی که کارتن مقاوم در برابر تابش مستقیم نور خورشید قرار نگیرد می‌تواند تا مدت ها انعطاف اولیه خود را حفظ کند و به این ترتیب این امکان را به شما می‌دهد که بتوانید تا مدت‌ها از آن استفاده نمایید.

مقاوم در برابر ضربه

با توجه به این که معمولا از این نوع کارتن‌ها برای جابجایی وسایل استفاده می‌شود ممکن است در حین جابجایی ضربه‌ای به آن وارد شود. اما باید گفت این کارتن‌ها در برابر ضربه و له شدگی مقاوم بوده و به راحتی دچار آسیب نمی‌شوند. به همین دلیل می‌توان به شما این اطمینان را داد که وسایل شما بدون هیچ گونه آسیبی به محل مورد نظر خواهند رسید.

این مطلب هم جالب است بخوانید...
بررسی شغل کارتن فروشی

قابلیت بازیافت

در طراحی برخی از انواع کارتن مقاوم از موادی استفاده می‌شود که قابلیت بازیافت برای آن‌ها وجود دارد و به این ترتیب می‌توان آن را دوست دار محیط زیست معرفی کرد. در واقع این کارتن‌ها بعد از استفاده جمع آوری شده و به محل بازیافت برده می‌شوند و طی عملیات بازیافت استفاده مجدد از آن‌ها امکان پذیر می‌شود.

دارای استاندارد های جهانی

با توجه به این که در ساخت کارتن مقاوم از مواد اولیه استاندار استفاده می‌شود می‌توان این محصول را محصولی کاملا منطبق با استانداردهای جهانی معرفی کرد که توانسته است تائیدیه‌های بهداشتی را دریافت نماید.

نمونه کارتن مقاوم

انواع کارتن مقاوم

با توجه به این که از کارتن مقاوم در صنایع مختلفی استفاده می‌کنند لازم است که آن‌ها را در انواع مختلفی نیز تولید کنند تا مناسب برای بسته بندی‌های مختلف باشند. از همین رو برای آشنایی بیشتر در ادامه به برخی از انواع کارتن‌های مقاوم اشاره خواهیم کرد.

کارتن سه لایه

این نوع کارتن را می توان رایج ترین نوع کارتن در بین موارد دیگر معرفی کرد که همه‌ی ما تا حدودی با کاربردهای آن آشنایی داریم. برای ساخت این نوع کارتن‌ها از سه لایه مجزا استفاده شده است که دو لایه آن مسطح و یک لایه که در میان دو لایه مسطح قرا می‌گیرد به شکل کنگره دار می‌باشد.

کارتن پنج لایه

همان طور که از نام این نوع کارتن مقاوم بر میآید برای ساخت آن از پنج لایه مجزا استفاده شده است که سه لایه مسطح و دو لایه کنگره‌دار برای آن استفاده شده است. این نوع کارتن‌ها خود به چهار گروه A، B، C و E دسته بندی می‌شوند که هر یک متناسب با ویژگی‌های که دارند در کاربردهای مختلفی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

کارتن هفت لایه

این نوع از کارتن‌ها از هفت لایه ساخته شده است که چهار لایه مسطح و سه لایه کنگره دار برای آن در نظر گرفته شده است. این نوع کارتن ها نسبت به دو گروه قبلی از مقاومت بالاتری برخوردار می‌باشند و در مواقعی که وسیله‌ی مورد جابجایی از وزن بالایی برخوردار باشد از آن استفاده می‌کنند.

این مطلب هم جالب است بخوانید...
آموزش اسباب کشی راحت قسمت پنجم

کارتن موزی

از جمله موارد دیگری که در حوزه انواع کارتن مقاوم می‌توان به آن اشاره کرد کارتن موزی می‌باشد که به دلیل استفاده آن در بسته بندی موز این نام را برای آن انتخاب کرده اند. البته در موارد دیگری مانند اسباب کشی می‌توان از این نوع کارتن‌ها استفاده کرد. معمولا قیمت این نوع کارتن‌ها نسبت به موارد دیگر پایین‌تر می‌باشد. از ویژگی های این نوع کارتن می‌توان به مقاومت در برابر ضربه و رطوبت اشاره کرد.

کارتن شکستنی

این کارتن به واسطه این که برای بسته بندی وسایل شکستنی مورد استفاده قرار می‌گیرند از استحکام بالایی برخوردار می‌باشند و معمولا استفاده از آن‌ها در صنایع تولید وسایل شکستنی مانند کریستال، لوازم آشپزخانه و … کاربرد دارد.

کارتن زون

این نوع کارتن مقاوم که به کارتن زونکن معروف است معمولا در ادارات برای بسته بندی لوازم اداری، اوراق اداری، پوشه و پرونده، کتاب، مدارک و … مورد استفاده قرار می‌گیرد. از ویژگی های این نوع کارتن ها می‌توان به حمل آسان اشاره کرد.

کارتن بزرگ

این نوع کارتن‌ها به کارتن‌های همه منظوره شهرت دارند و در سایزهای مختلف و معمولا در ابعاد بزرگ طراحی و تولید می‌شوند و برای بسته بندی وسایلی که اندازه بزرگ و وزن بالایی دارند مورد استفاده قرار می‌گیرند. بیشترین کاربرد این نوع کارتن مقاوم را می‌توان در بحث اسباب کشی منازل و یا ادارات مشاهده کرد.

کارتن موزی

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *